Przejdź do głównej treści
Rejsy Czartery Szkolenia żeglarskie i motorowodne
JMaster

Idra (Hydra) wejście na żaglach.

Manewr wprowadzenia 49-cio stopowego jachtu do portu Idra na żaglach.

Kilka lat temu, w Grecji, padł mi silnik. Byłem zmuszony wejść do portu Idra na żaglach. Wyspa ta znana jest z tego, że na całej - dużej wyspie są dwa samochody - śmieciarki. Port równie piękny co ciasny. Cumuje się tam rzucając kotwicę i wiążąc rufę do dziobu jachtu stojącego rufą do nabrzeża. Dostępne dla mnie miejsce było od strony północnej oczywiście w drugim szeregu tam gdzie te jachty z kotwicami.
Wiatr NNE może 2 B. 

Cały manewr wyglądał tak jak na poniższym rysunku.


Przed portem musiałem przygotować jacht, ponton i załogę do manewru. Manewr wykonywałem na dwóch żaglach. Chodziło mi o utrzymanie prędkości manewrowej i jak największej manewrowości jachtu również przy pomocy żagli. Przed portem, w p. 1 zrzuciliśmy na wodę ponton, do niego dość długą linę i dwóch galerników, a następnie całą tą menażerię doholowaliśmy do punktu 2 i tu odczepiliśmy. Zadaniem załogi pontonu było przywiązać linę do dziobu jakiegoś jachtu i czekać na nas w odpowiednim miejscu. Potrzebowali na to trochę czasu więc ja popłynąłem w głąb portu. Tam dostałem odwrotkę wiatrową co ułatwiło mi dalsze manewry. W punkcie 3 zrzuciłem grota i zostałem na samym foku. Między 3 i 4 zwinąłem również foka ponieważ miałem już wystarczającą prędkość (nie mogła ona być zbyt duża). W punkcie 4 zrzuciłem "elektryczną" kotwicę z dziobu i inercją na kotwicy obróciłem jacht rufą w kierunku czekającego pontonu (punkt 5). reszta to już tylko kosmetyka.

Tutaj link do opisu na Facebook.

Idra (Hydra) wejście na żaglach.
JMaster Newsletter JMaster
Interesują mnie: *
Czartery
Rejsy
Szkolenia
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
Komunikat
Zamknij
JMaster nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu